schron
Co w Poznaniu?

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania zaprojektowano w latach 50-tych XX wieku dla Terenowej Obrony Przeciwlotniczej. Z założenia miejsce to pełniło funkcję stanowiska dowodzenia służb miejskich na wypadek wojny atomowej lub innego zagrożenia. Schron jest jak kapsuła czasu, ponieważ od czasu powstania obiekt zachował swój pierwotny wygląd. Kilka lat temu miejsce to udostępniono do zwiedzania mieszkańcom. Wizyta w schronie pozwoli Wam poczuć niepowtarzalny klimat lat PRL-u. Wykorzystałam okazję do jego odwiedzin, kiedy w ostatnią sobotę po raz kolejny pojawiła się taka możliwość.

schron

Schron Przeciwatomowy, troszkę historii

Obiekt  wybudowano na przełomie lat 50. i 60. XX wieku pod willą przy ulicy Słupskiej 62 w Poznaniu. Miał on stanowić centrum dowodzenia służb miejskich na wypadek zagrożenia nuklearnego bądź innych niebezpieczeństw. Powierzchnia schronu zajmuje 500 m.kw. a przestrzeń prywatna została w nim ograniczona do minimum.

schron

W schronie można zobaczyć m. in. agregaty prądotwórcze, ręczne centrale telefoniczne, wentylatornię oraz pomieszczenia dla pracowników Urzędu Miasta Poznania. We wszystkich pomieszczeniach znajduje się oryginalne wyposażenie z lat 60-tych.

schron

Do 2000 roku lokalizacja i istnienie schronu były tajne, a po odtajnieniu jego położenie było ukrywane jeszcze przez 10 kolejnych lat, aby uchronić obiekt przed rozkradzeniem i aktami wandalizmu. Dopiero w 2010 roku podano publiczną informację o jego istnieniu, a w 2012 roku o jego dokładnej lokalizacji.

schron

Dlaczego tajne przestało być tajne?

Z biegiem czasu uznano, że schron nie spełni swojej funkcji i nie ochroni Władz Miasta przed atakiem nuklearnym. Schron ma zbyt płytką lokalizację, dlatego wybuch spowodowałby zerwanie łączności. Dodatkowym argumentem był również brak kuchni i magazynów żywności.

schron

Obiekt dla zwiedzających po raz pierwszy otwarto 13 grudnia 2012 r. Od 2013 roku w każdą ostatnią sobotę miesiąca możecie zwiedzić to miejsce. Obiekt oferuje także zwiedzanie dla wycieczek szkolnych. Od marca 2017 roku, w każdy III czwartek miesiąca otwarty jest dla większych grup zorganizowanych.

schron

Wizyta w schronie to nie tylko lekcja historii, w zasadzie to także powrót do przeszłości. Jeśli macie wolną ostatnią sobotę miesiąca, wybierzcie się do poznańskiej kapsuły czasu.

Ewelina

Zobacz także:

10 rzeczy, które zrobisz zimą w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *