Podróże po Polsce,  wielkopolskie

Wielkopolska – jakie miejsca polecamy zobaczyć

Chcemy zachęcić do wycieczek nie tylko tych dalekich, ale także do takich, których lokalizacja znajduje się blisko w zasięgu ręki. Naszą propozycją jest odwiedzenie kilku fajnych miejsc w naszej najbliższej okolicy. Co oferuje Wielkopolska?

Wielkopolska i Zamek w Kórniku

Zamek położony jest w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego i jest malowniczą budowlą doskonale wpasowującą się w otoczenie. Jedną z głównych atrakcji zamkowych jest piękny park, który znany jest jako arboretum kórnickie. Obiekt słynie z legendy o krążącej w nim Białej Damie. Rzekomo równo o północy ożywa osiemnastowieczny portret Teofili z Działyńskich, następnie kobieta w pięknej białej sukni schodzi z ram obrazu. Warto odwiedzić to miejsce, choćby i dlatego, by zobaczyć obraz sławetnej Teofili.

Zamek w Kórniku

Pałac w Rogalinie

W Rogalinie tym co warto zobaczyć to: pałac, obszerna galeria malarstwa, gabinet londyński, powozownia, park, a w pobliżu pałacu dawną kaplicę z mauzoleum Raczyńskich. Pałacowy park idealnie nadaje się na spacery i jest świetnym miejscem do odpoczynku. Polecamy także odwiedzić pomniki przyrody, słynne Dęby Rogalińskie. Najsłynniejsze drzewa Lech, Czech i Rus liczą sobie po tysiąc lat.

Wielkopolski Park Narodowy

Utworzony w 1957 r. Wielkopolski Park Narodowy, położony jest nad Wartą, na południe od Poznania, w trójkącie miast Luboń-Stęszew-Mosina. Wybierając się tam na spacer warto pamiętać, że jest to miejsce ochrony i jest narażone na postępującą degradację ze strony ludzi.  Dlatego ważne jest by przestrzegać ruchu turystycznego: czytać tablice informacyjne i poruszać się po ścieżkach edukacyjnych. Przez Park biegnie 5 szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85 km, nie schodźmy więc z tych wyznaczonych tras.

Wielkopolska

Zamek w Gołuchowie

Piękny i liczący ponad 400 lat zamek jest bardzo ładnym i ciekawym wyborem do zwiedzenia. Sam zamek jest czymś co warto zobaczyć, jednak to co mnie najbardziej urzekło to park – arboretum, zawierający wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew. Okolica zachęca do odwiedzin i jest idealna na spacery. Myślę, że to wspaniała miejscówka na wyjazd w ciepły słoneczny weekend.

Wielkopolska i Osadnik Gajówka

Zbiornik charakterystyczny jest przez jego kolory, które zachwyciły nasze oczy. Wizualnie piękne miejscówka i idealnie nadaje się na sesje zdjęciowe. Jednak ekologicznie już nie bardzo fajna, bo to byłe miejsce składowania popiołów i żużli pobliskiej elektrowni. Posiada silnie zasadowy odczyn wody – Ph 12. Jednak podczas ładnej pogody warto odwiedzić tę lokalizację dla ujrzenia szmaragdu i turkusu wody.

Szachty

Okolica z licznymi stawami między którymi wiodą trasy spacerowe. Wisienką na torcie jest tutaj wieża widokowa z której można podziwiać okolicę. Wieża ma 25 metrów wysokości i na samym szczycie taras widokowy, skąd rozciąga się widok na panoramę Poznania oraz pobliskie tereny zielone. Szachty są super miejscem rekreacyjnym okolic Poznania, fajnie tu oderwać się od murów i betonów, teren zachęca do spacerowania i uprawiania tutaj sportów.

Wielkopolska i Dziewicza Góra

Góra ta to wzniesienie o wysokości 144,9 m n.m.p, znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Na samej górze spotkamy przeciwpożarową wieżę obserwacyjną. Służy ona również jako punkt widokowy dla odwiedzających ją osób. Dodatkową atrakcją dla amatorów biegania są odbywające się biegi na stokach góry. W okresie jesienno-zimowym można wziąć udział w cyklu biegów na dystansie 5 i 10 km.

Dziewicza Góra

Wieża widokowa w Mosinie

Punkt widokowy w Mosinie to prawie 17-sto metrowa drewniana wieża. Położona jest pomiędzy oczkami wodnymi tzw. gliniankami, powstałymi w czasie eksploatacji iłów. Z góry wieży roztacza się widok na obszar chroniony NATURA 2000, Wielkopolski Park Narodowy, Mosinę i Poznań. Dodatkowo teren wokół punktu widokowego stanowią liczne ścieżki spacerowe oraz wiaty biwakowe i ławeczki. Wieża ta dostępna jest dla zwiedzających przez cały tydzień, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Wieża Widokowa w Mosinie,

Sierakowski Park Krajobrazowy

Park ochrania unikatowy krajobraz polodowcowy pełen pagórków o charakterze morenowym, wydm oraz rynien jeziornych i dolin rzek. Porastają go lasy głównie mieszane. Świetna lokalizacja dla przyrodnika i osoby kochającej naturę. Na terenach leśnych żyją liczne zwierzęta: jelenie, daniele, sarny, dziki, wilki, borsuki i lisy, natomiast w wodach występują m.in.: bóbr, wydra, piżmak i karczownik. Jeśli chcesz pobyć wśród natury, jest to kolejny idealny wybór.

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

Wyspa ta to jedna z perełek województwa wielkopolskiego i jest położona w Zaniemyślu na Jeziorze Raczyńskim. Swoją nazwę wzięła od hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który był jej zarządcą. Wiąże się z tą postacią smutna historia, bo właśnie tu popełnił on samobójstwo, strzelając sobie w głowę z armaty. Wyspa zajmuje powierzchnię 3 ha, a dostaniemy się na nią specjalnie zbudowanym mostem. Flora wyspy jest bogata, bowiem spotkacie tu wiele dębów, uznanych za pomniki przyrody, pod których cieniem można schować się w upalne dni. Na terenie wyspy znajdują się również restauracja oraz pokoje, w których można spędzić przyjemnie czas.

Wyspa Edwarda

W tych miejscach często bywamy, zatem do zobaczenia w okolicy! 🙂

Jowita i Ewelina

zobacz także:

Poznań w jeden dzień? To da się zrobić!

Fort VII w Poznaniu – historia o której musisz pamiętać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *