Poznań
Co w Poznaniu?,  Podróże po Polsce,  wielkopolskie

Poznań w jeden dzień? To da się zrobić!

Co zaoferuje Ci miasto Poznań, kiedy jesteś tu tylko przejazdem? Czasem zdarza się tak, że jesteśmy w pewnym miejscu tylko na chwilę. Warto jednak zaplanować co zobaczyć i dobrze wykorzystać ten krótki czas. Są pewne miejscówki w Poznaniu, które ze spokojem zwiedzimy w jeden dzień i szybko przemieścimy się z jednego punktu do drugiego. Ten wpis powstał po to, by podpowiedzieć Wam gdzie zjeść, co zobaczyć i gdzie wspaniale w tym mieście można sobie odpocząć.

Poznań
Ostrów Tumski i kładka Bramy Poznania

Poznań – jakie miejsca w  centrum warto odwiedzić:

Stary Rynek i Ratusz – ale i zobaczyć musisz otaczające go kolorowe, utrzymane w doskonałym stanie kamienice. Warto zapuścić się w otaczające rynek uliczki, pełne pięknych dziedzińców, wspaniałych restauracji oraz uroczych kawiarni. A w południe pamiętaj o pokazie trykających się koziołków!

Zamek Cesarski – powstał dla ostatniego cesarza niemieckiego Wilhelma II w 1905 roku. Często odwiedzam go ze względu na różne wystawy, dlatego uważam, że warto zahaczyć o ten punkt na drodze w zwiedzaniu Poznania.

Poznańska Fara –  zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce. Przepiękna fasada tego kościoła zamyka ulicę Świętosławską.  Koniecznie trzeba obejrzeć świątynię wewnątrz – robi wrażenie!

Ostrów Tumski i Brama Poznania – miejsce opowiadające o dziejach Ostrowa Tumskiego, w szczególności o roli, jaką to miejsce odegrało w czasach kształtowania się Państwa Polskiego. Brama Poznania to muzeum, które ma formę interaktywnych prezentacji, tak ciekawie przedstawionych, że zobaczenie tego uważam za konieczność. Można zakupić wejście do obiektu wcześniej, co bardzo polecam, ponieważ zaoszczędzimy sobie czasu stania w kolejce. TUTAJ

Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła z wieżą widokową – świetny punkt widokowy na centrum Poznania  i na dolinę Warty. To piękna panorama miasta, którą można podziwiać na dwóch tarasach widokowych. Oprócz tego w środku można zwiedzać ekspozycje muzealne z różnych okresów historycznych.

Zamek Cesarski
Domki Budnicze na Starym Rynku

Poznań miejsca zielone

Jeśli tak na szybko chcesz dotrzeć w miejsce gdzie unikniesz gwaru , polecam park znajdujący się w centrum Poznania a jest nim Cytadela. Drugim z parków do których łatwo dotrzesz i odetchniesz od zgiełku jest Park Sołacki. Miejsce urządzone w stylu angielskim. Chcesz zobaczyć jak wygląda to miejsce? Wystarczyć zerknąć na ten wpis: Park Sołacki dobry wybór na spacer.

Lubisz naturę i jest to Twój priorytet? Zachęcam do odwiedzenia naszej strony ze wpisem na temat terenów zielonych w naszym pięknym mieście.

Miejsca na spacer w Poznaniu

Widok na Bramę Poznania
Park Sołacki

Interesują Cię muzea? Mam na to pomysł

Jakie muzea polecam blisko centrum i polecanych tutaj miejsc? Podrzucam parę propozycji:

Centrum Szyfrów Enigma – Święty Marcin 78. Wystawa podzielona jest na dwie części . Pierwsza to historia kryptologii, gdzie pokazane są historyczne szyfry. Druga część poświęcona jest maszynie szyfrującej Enigma oraz historii złamania jej szyfrów przez polskich matematyków. Historia ta obejmuje okres przedwojenny, wojnę oraz powojenne czasy umożliwiające rozwój aktualnej technologii.

Muzeum Archeologiczne – ul. Wodna 27. Polecam ekspozycje: „Pradzieje Wielkopolski” i „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”.

Brama Poznania – ul. Gdańska 2. Miejsce z wystawą interaktywną, podczas zwiedzania której nie ma miejsca na nudę. Dodatkowo odnajdziesz tu wiele opowieści o początkach państwa polskiego. Zwiedzanie muzeum połączone jest ze zwiedzaniem Ostrowa Tumskiego i katedry, bo tak prowadzi ścieżka multimedialna. Będąc tu warto pokusić się i odwiedzić znajdujący się nieopodal Rezerwat Archeologiczny.

Muzeum Narodowe – Al. Marcinkowskiego 9. Miejsce sztuki, mieści się w dwóch budynkach, gdzie historyczne stare łączy się z nowym.

Muzeum Uzbrojenia – Cytadela. Miejsce polecane w szczególności dla miłośników militariów. Muzeum w swoich zbiorach posiada oprócz fotografii i militariów także kolekcję sprzętu wojskowego. W jej skład wchodzą: czołgi, samochody, samoloty, śmigłowce i armaty.

Muzeum Etnograficzne i Bambrów Poznańskich – ul. Mostowa 7. Muzea położone koło siebie z ciekawymi wystawami. Muzeum Bambrów pokazuje życie przybyszów z Bambergu i ich proces asymilacji z miejscową ludnością i miastem. Wejście do niego jest darmowe, jednak czynne jest tylko w piątek i sobotę w godzinach 10:00-14:00.

Widok z wieży widokowej Zamku Królewskiego na Farę
Widok na Farę ze Starego Rynku

Gdzie zjeść w Poznaniu?

Tutaj polecę Wam moje ulubione miejsca z przepięknym wystrojem wnętrz, które się proszą o odpoczynek i relaks przy kawie. Od razu zastrzegam, że polecenie jest mocno subiektywne, gdyż po prostu lubię chodzić do nietypowo urządzonych lokali 😉 Poznań ma bardzo bogatą ofertę gastronomiczną i naprawdę można w niej wybierać i przebierać. Ja z przyzwyczajenia chodzę utartymi drogami, ale proponuję, by zaglądać do poznańskich lokali i próbować nowych rzeczy.

  • Zielona Weranda – Paderewskiego 7
  • Republika Róż – Plac Kolegiacki 2
  • Umberto – Aleja Cytadelowców ( Cytadela)
  • Zdolni – Piekary 24
  • Bar-a-boo – Taczaka 11
Poznań
Zielona Weranda

Co jeszcze polecam?

Warto zaglądnąć będąc przy centrum na Plac Wolności, bo to tu często odbywają się imprezy, wydarzenia czy jarmarki.

Plac Wolności i Fontanna

Nieopodal przy Fredry 9 znajduje się Teatr Wielki, gdzie wystawiana jest opera i balet. Przed Operą jest niewielki park z fontanną, kiedy tylko mam okazję idę posiedzieć sobie w tym miejscu. Szczególnie w wiosnę i lato to czysta przyjemność, można rozłożyć się na trawie i łapać promienie słoneczne.

Widok na Teatr Wielki i fontannę

 

 

Jowita

zobacz także:

Parki i miejsca zielone Poznania

Fort VII w Poznaniu

Fort VI

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *