Palermo – sycylijska metropolia Włoch
Do Palermo polecieliśmy pod koniec lutego z Berlina. Warto polować na atrakcyjne oferty ponieważ, koszt biletu wyniósł 200 zł na osobę. Lotnisko tu znajduje się 35 kilometrów od miasta, ale łatwo się dostać do centrum, gdyż kursujące do miasta autobusy jeżdżą często i kosztują kilka euro. Czas przejazdu około godziny i jesteśmy na miejscu. Zakwaterowaliśmy się w Astoria Palace Hotel, który bardzo dobrze skomunikowany jest z centrum. Rezerwując Astorię trafiliśmy na przecenę i pokój ze śniadaniem był to koszt na parę niecałe 200 zł za dobę. Warto zarezerwować ten hotel kilka miesięcy z wyprzedzeniem, aby dostać dobrą cenę. Plusem jest też, że niedaleko hotelu można także dobrze zjeść, natrafiliśmy bowiem na fajną restauracyjkę „Trattoria Ambasciata di Alabiso Antonino”.
Palermo – nasze pierwsze wrażenia
Miasto zachwyciło nas swoim nadmorskim położeniem, nie dość, że morze to jeszcze dodatkowo jest otoczone pasmem gór. Widoki i panoramy były niesamowite. Nasz wypad do Palermo trwał pięć dni – łącznie z dojazdem z Poznania do Berlina i z powrotem. Dodatkowo zaplanowaliśmy jeden dzień na zwiedzanie Monreale, miasteczka położonego w górach nieopodal stalicy Sycylii.
Pierwszy dzień przylotu zaplanowaliśmy jako czas na zadomowienie się w hotelu, odwiedzenie kafejek i restauracji znajdujących się w pobliżu hotelu, a także podziwianie architektury miasta. Dużo czasu podczas takich miejskich wędrówek spędzamy na nogach. Przed przylotem zaznajamiam się z mapami miasta, aby potem nie tracić czasu na szukanie interesujących miejscówek. Warto też sporządzić wstępny zarys jak będziemy spędzać czas i co chcielibyśmy zobaczyć.
Co warto zobaczyć w stolicy Sycylii:
Przyznam szczerze, że architektura w tym mieście bardzo mnie zaskoczyła i zarazem zachwyciła. Wiele tutaj przepięknych kościołów, z których niektóre mają ponad 1000 lat. Pomieszanie stylów, duże wpływy arabskie i bizantyjskie, oryginalne pomysły i wykończenia. Robi to wrażenie!
Co mieliśmy na naszych listach zwiedzania?
- Kościół San Cataldo i Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio – kościół San Cataldo z pięknymi czerwonymi kopułami i obok niego kościół Santa Maria tworzą niezwykły duet, uzupełniają się ich motywy, a one tworzą spójny obrazek. To, że sąsiadują ze sobą nadaje temu miejscu niezwykły urok.
- Fontanna Pretoria – tworzą ją rzeźby bogini i bogów Olimpu, nagich, otoczonych alegoriami zwierząt, nimf i potworów.
- Quattro Canti – ciekawy miejski plac
- Katedra – to jeden z największych zabytków miasta. Wyróżnia się ona różnorodnością stylów, ponieważ podstawę zbudowano w stylu normańskim, a w kolejnych wiekach dobudowano do niej elementy barokowe, gotyckie, renesansowe, a nawet mauretańskie. Potężna, zdecydowanie króluje w mieście.
- Palazzo dei Normanni – to pałac, który był siedzibą królów Sycylii. Budowa rozpoczęła się w IX wieku przez emira Palermo, we późniejszych wiekach rozbudowywany przez normańskich królów.
- Porta Nuova – stara, monumentalna brama wiodąca do miasta, bogato zdobiona i robiąca naprawdę niesamowite wrażenie.
- Villa Giullia – świetny park miejski, który polecam na relaks.
- Katakumby Kapucynów – to miejsce, które uważam że trzeba odwiedzić. W katakumbach znajduje się około 8000 zmumifikowanych zwłok. Ciarki przechodzą po plecach. Zmumifikowane ciała są w całości ubrane; stoją, leżą lub wiszą na ścianach. Ważne! W tym obiekcie nie można robić zdjęć. Jeśli chcecie zapoznać się ze stroną katakumb zapraszam TUTAJ
- Orto Botanico – przepiękny botaniczny ogród, który warto odwiedzić.
- Teatr Massimo – teatr operowy, nazwa jego oznacza zarówno budynek teatru, jak i zespół artystyczny teatru prowadzący przedstawienia.
- Bulwar nadmorski
- Pałac Zisa – zamek arabsko-normański
Co polecam jeszcze zobaczyć? Monte Pellegrino!
Góra Pellegrino to wzgórze w Palermo położone na północy miasta. Ma około 600 metrów wysokości i oferuje panoramiczne widoki na miasto, okoliczne góry i Morze Tyrreńskie.
Na Monte Pellegrino znajdziesz:
- Zamek Utveggio – imponujący budynek w stylu neogotyckiego zamku o charakterystycznym jasnoróżowym kolorze, zbudowany w 1934 roku. Znajduje się na cyplu góry Pellegrino na wysokości 346 m n.p.m. z widokiem na Palermo, zaprojektowany jako hotel, w czasach obecnych centrum kongresowe. Rewelacyjna miejscówka jako taras widokowy.
- Sanktuarium Świętej Rosalii – miejsce kultu patronki Palermo. Jest taka legenda, od której rozpoczął się kult Rozalii. Podczas zarazy w Palermo w 1624 roku Święta Rozalia ukazała się pewnej kobiecie i wskazała, gdzie należy szukać jej relikwii. Nakazała przejść z nimi w uroczystej procesji przez miasto. W opisanej grocie znaleziono kości kobiety, a po niedługim czasie od procesji zaraza przestała nękać okolice.
- Belvedere Montepellegrino – punkt widokowy na miasto i okolice
Jak się tutaj dostać:
Pieszo:
– Scala vecchia (około 1 godziny – wygodne i panoramiczne): z Largo Sellerio podążaj deptakiem, który zaczyna się między dwoma kamiennymi filarami.
– Valle del porco (około 1 godziny – bardziej męczące i otoczone roślinnością): wzdłuż Via Favorita dojedź do „Casa Natura” i skręć w lewo.
Autobus Amat z portu w Palermo do Sanktuarium Św. Rozalii
Linia AMAT 812 od października do sierpnia a we wrześniu BUS 812, z Largo Sellerio częściej jeżdżą BUSY
Nasz plan zwiedzania Palermo:
Przede wszystkim bardzo dużo poruszaliśmy się pieszo. Podziwialiśmy architekturę miasta, niezwykłe zabytki. Jednak dużo czasu spędziliśmy na łonie parku miejskiego Villa Giullia, gdzie w promieniach słonecznych wylegiwaliśmy się na kamiennych ławkach. Miejsce świetnie nadaje się na relaks z książką. Warto też będąc w pobliżu odwiedzić sąsiadujący z parkiem ogród botaniczny Orto Botanico, gdzie można podziwiać cudowną i egzotyczną roślinność. Wstęp do Villa Giullia jest darmowy a do ogrodu botanicznego wynosi 6 EUR. Jak lubisz przebywać na świeżym powietrzu to także strzałem w dziesiątkę będzie wycieczka na Monte Pellegrino.
Zwiedzanie Monreale:
Polecam przy okazji odwiedzin Palermo zobaczyć także katedrę w Monreale, która charakteryzuje się nieprzeciętną mozaiką. Katedra położona jest w najwyższej części miasteczka. Jest ona największą budowlą z okresu panowania Normanów na północnej Sycylii. Monreale położone jest na wzniesieniu, skąd jest doskonały widok na panoramę naszej metropolii. Łatwo się tutaj dostaniemy, bo kursują często autobusy, a czas przejazdu z centrum Palermo to około 30-40 minut w zależności od natężenia ruchu.
Do Monreale jechaliśmy autobusem z Piazza Indipendenza. Jest to plac niedaleko Palazzo dei Normanni. Trzeba się jednak dobrze rozeznać w przystankach, aby pojechać w dobrą stronę. Z placu tego odchodzi bowiem bardzo dużo autobusów. Nasz przystanek był prawie zaraz przy ścianie pałacu. TUTAJ załączam stronę komunikacji w Palermo.
Podsumowanie
Palermo to miasto, gdzie piękno miesza się z brzydotą. Jednak to właśnie tutaj odnajdziesz zabytki bardzo wyjątkowe, miejsca gdzie jest przepiękna architektura i piękne ogrody. No i te pyszne włoskie jedzenie. Jestem fanką włoskiej kuchni, więc pobyt w tym kraju zawsze będzie dla mnie udany, choćby tylko przez jedzenie 🙂
Jowita
Zobacz także :